Referendum ogłoszone na dzień 6 września przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego zawiera następujące pytania:

1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?

2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

Zaczynając od końca, pytanie nr 3 jest już obecnie nieaktualne ponieważ Sejm obecnej kadencji głosami opozycji oraz częściowo PSL przyjął poprawkę do konstytucji i obecnie Urząd Skarbowy wszelkie wątpliwości teoretycznie powinien rozpatrywać na korzyść podatnika. Teoretycznie, a jak będzie w praktyce …zobaczymy. Pytanie to jest o tyle dziwne ze w konstytucji jest zapis o domniemaniu niewinności. Czy ten zapis nie dotyczył Urzędu Skarbowego?

Drugie pytanie jest ciekawe i zarazem dwuznaczne ponieważ odpowiedź na NIE wcale nie oznacza zmniejszenia dopłat do partii politycznych. Prawidłowa formuła tego pytania powinna brzmieć "Czy jesteś za zmniejszeniem lub zaprzestaniem finansowania partii politycznych z budżetu państwa?". Trzeba w tym miejscu zaznaczyć że taka zmiana byłaby niebezpieczna dla Państwa przy obecnej ordynacji proporcjonalnej, ponieważ uzależniałaby prezesów partii od różnych grup interesu, które w zamian za finansowanie określonej partii oczekiwałyby załatwienia ich prywatnych interesów.

Zatem jeśli chcemy zakazu finansowania partii politycznych musimy zmienić ordynacje wyborcza na Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, o których jest mowa w pytaniu nr 1. JOW-wy zmieniają sposób wybierania posłów do Sejmu z proporcjonalnego wyliczanego przy pomocy skomplikowanych wzorów na bezpośrednie gdzie zwycięzca bierze wszystko. I w tym przypadku pytanie jest także nieprecyzyjne co stwarza wiele możliwości do interpretacji co do formatu JOW, progu wyborczego, warunków jakie trzeba spełnić żeby kandydować itd. Nie zmienia to faktu że nawet w tym kształcie tego pytania warto zagłosować na TAK.

Dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o pytaniach referendalnych, a zwłaszcza o Jednomandatowych Okręgach Wyborczych W najbliższy czwartek (3 września) odbędzie się spotkanie referendalne z Pawłem Kukizem w Ustrzykach Dolnych, w Parku Pod Dębami, ul. Zielona. Początek o godzinie 18:00.

Komentarze  

0 #1 profile9113 2018-11-01 15:05
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://xclusivelyou.com/images/photos/1435/78/fbd5ae7e96d785c1bcef0d7b.jpg
Cytować

Dodaj komentarz

1. Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.
2. Komentuj. Nie obrażaj.
3. Wszelkie komentarze zamieszczone tutaj nie są weryfikowane przez administratora i są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Administrator portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii, a także nie może być z nimi utożsamiany.

Kod antyspamowy
Odśwież